Hollolan kunta aktivoi kansalaiset mukaan torjuntatalkoisiin mobiilipelillä, jossa yhdistyvät luonnonsuojelu ja palkitsevuus. Crowdsorsa-sovelluksen avulla 105 osallistujaa merkitsi, torjui ja dokumentoi vieraslajiesiintymiä ympäri kunnan karttaa ja sai työstä myös rahallisen palkkion.
– Erityisen positiivista oli huomata, kuinka aktiivisesti nuoriso lähti mukaan vieraslajitorjuntaan. Hollolassa teini-ikäisten osuus kaikista käyttäjistä oli lähes puolet, kertoo Crowdsorsan toimitusjohtaja Toni Paju.
Pelaajille jaettiin palkkioita yhteensä 3 500 euroa. Tästä potista Hollolan aktiivisin osallistuja onnistui ansaitsemaan kesän aikana 448 euroa.
Hollola osallistui tänä vuonna Crowdsorsa-peliin ensimmäistä, mutta ei viimeistä kertaa eli jatkoa on luvassa.
Näin vieraslajitorjunta pelissä toimii
Tehtävän suorittamiseksi pelaaja kuvasi vieraslajiesiintymästä videon ennen ja jälkeen torjunnan. Sitten videot ladattiin sovelluksessa laadunhallinnan hyväksyttäviksi.
Jokainen hyväksytty esiintymä ilmestyi reaaliajassa sovelluksen paikalliselle pelikartalle. Samoja kohteita sai torjua uudelleen, kun vähintään kaksi viikkoa edellisestä torjunnasta oli kulunut. Näin varmistettiin, että esiintymien hävittäminen olisi mahdollisimman tehokasta ja pitkävaikutteista.
Osa laajempaa torjuntarintamaa
Hollolan torjuntakesä oli osa laajempaa kansainvälistä missiota, jossa vieraslajeja torjuttiin Crowdsorsan avulla yli 70 kunnassa ja kaupungissa Suomessa, Ruotsissa ja Kanadassa.
Raivattuja neliömetrejä on kertynyt tämän kesän aikana yhteensä yli 2,5 miljoonaa, ja kaikille osallistujille on maksettu palkkioina yli 170 000 euroa.
Lisätietoja;
Annariina Keto
projektiasiantuntija, Hollolan kunta
044 780 1225
annariina.keto@hollola.fi
Toni Paju
Toimitusjohtaja, Crowdsorsa
040 661 0072
toni.paju@crowdsorsa.com